Türk Hizlandirici Merkezi

Anasayfa

VIII. Parçacık Hızlandırıcıları

ve

Dedektörleri Yaz Okulu

10 - 15 Eylül 2012, Bodrum

Değerli Meslektaşlarım, Sevgili Gençler
10-15 Eylül 2012 tarihleri arasında ülkemizin en güzel köşelerinden biri olan Bodrum’da 8.sini düzenlediğimiz geleneksel Ulusal Parçacık Hızlandırıcıları ve Detektörleri Yaz Okuluna (UPHDYO) hoş geldiniz. Bu yıl detektör ağırlıklı olarak organize ettiğimiz okulumuzun düzenlenmesinde emeği geçen başta Türk Fizik Derneği (TFD) Genel Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri olmak üzere, Danışma, Bilim ve Düzenleme Kurullarında görev alan tüm meslektaşlarımıza, ders veren eğitmenlerimize, destek veren tüm kişi, kurum, kuruluş, firmalara ve ev sahibimiz Sayın Bodrum Kaymakamına ve Belediye Başkanına teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz.

İsminden de anlaşılacağı üzere temel olarak parçacık hızlandırıcıları ve bu alanda kullanılan detektörleri konu alan bu yaz okulları serisinde amaç, siz sevgili gençlere bu alanı tanıtmak ve bu konularda çalışacak parlak gençlerin önünü açmaktır. Bu yıl ki yaz okulunda parçacıkların madde ile etkileşmeleri, detektörlerin karakteristik özelikleri, gazlı ve yarı-illetken detektörler, kalorimetreler, enerji ve momentum ölçümleri, temel elektronik, data analiz ve benzetim yöntemleri konularının yanı sıra, günümüzde halen data alımı gerçekleştirmekte olan CERN deneyleri ve hızlandırıcılar hakkında dersler verilecektir.

Özelikle, maddeye kütlesini veren Higgs Bozonunu keşfinin ilk sinyallerini gördüğümüz CERN deneylerinin aktif olarak çalıştığı , TAEK Proton Hızlandırıcı Tesisinin açılışının yapıldığı, Türk Hızlandırıcı Merkezi projesi kapsamında kurulumu sürdürülmekte olan Serbest Elektron Lazeri Tesisinin ilk adımlarının atıldığı ve nükleer enerji santrallerinin kurulumu üzerine hararetli tartışmaların yaşanmakta olduğu 2012 yılında bu okulun ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu belirtmek isterim.

Gelişmiş ülkelerin hepsinde nükleer veya hızlandırıcılara dayalı tesislerin olduğu veya bu tür merkezlere sahip diğer ülkelerle ortak çalışmalar yürütüldüğü bilinmektedir. Temel araştırmadan endüstriyel üretime, mühendislikten tıpa, RF, Vakum, Güç, Diyagnostik, Görüntüleme v.b. 200’e yakın alt başlıkta uygulama alanı bulunan hızlandırıcı teknolojilerinin ülkemizin için önemi büyüktür ve bu konular üzerine yapılacak bu tür etkinlikler geleceğimiz için elzemdir. Neredeyse 30 farklı üniversiteden ve kurumdan 100’ye yakın başvuru olması artık bu konuda bir kamuoyu oluştuğunun göstergesidir ve sevindiricidir.

Son olarak, emeği geçen herkesi bir kez daha kutluyor, başarılarının devamını diliyorum. Saygı ve sevgilerimle,

Prof. Dr. Suat Özkorucuklu
UPHDYO-VIII Bilim Kurulu Başkanı
President of Scientific Committee